Kas yra dismorfinis sutrikimas arba kūno dismorfija?
Kūno dismorfija, kartais vadinama kūno dismorfiniu sutrikimu (BDD), yra psichikos sveikatos problema, kuriai būdingas per didelis susirūpinimas dėl savo fizinės išvaizdos ir suvokiamų defektų. Nors šie trūkumai kartais yra įsivaizduojami arba perdėti, jie vis tiek kelia didelį nerimą, kuris trukdo gyventi kasdien. Kalbant apie jų išvaizdą, žmogus, turintis kūno dismorfiją, gali vengti socialinių situacijų iš gėdos ar nerimo. Pasak mokslininkų, iki 4% amerikiečių kenčia nuo kūno dismorfinio sutrikimo.
Nors tiksli jo kilmė neaiški, BDD dažnai užklumpa jaunuolius. Todėl moterys ir 15–30 metų amžiaus asmenys dažniau serga kūno dismorfija. Šeimos ligos istorija, nuolatinė psichikos sveikatos problema arba trauma, susijusi su kūno įvaizdžiu, yra papildomi rizikos veiksniai. Medikamentai ir kognityvinė elgesio terapija yra įprastos gydymo formos. Vis dėlto gali būti sunku valdyti kūno dismorfinį sutrikimą, ypač jei taip pat kenčiate nuo depresijos ar obsesinio-kompulsinio sutrikimo (OKS).
Kūno dismorfijos tipai
Manoma, kad OKS ir susijusios ligos apima kūno dismorfinį sutrikimą. Nepageidaujamos išvaizdos manijos kankina BDD sergančius žmones; šios manijos dažnai įgauna įkyrių minčių apie tam tikrą kūno bruožą ar trūkumą formą. Žmonės, turintys kūno dismorfiją, taip pat įkyriai kartoja tam tikrus veiksmus, norėdami paslėpti ar pakeisti savo išvaizdą.
Kūno dismorfinis sutrikimas yra visų šių būklių skėtinis pavadinimas. Tačiau kartais asmuo gali patekti į labiau sutelktą BDD kategoriją:
Raumenų dismorfija
Manijos, kad žmogaus kūno sudėjimas per mažas arba neturi raumenų, yra žinoma kaip raumenų dismorfija. Asmenys, kenčiantys nuo raumenų dismorfijos, gali jaustis maži ir silpni, o turintys didelę arba vidutinę raumenų masę. Todėl, bandydami „ištaisyti“ akivaizdų raumenų trūkumą, raumenų dismorfija sergantys žmonės gali užsiimti įkyriu pratimu, naudoti anabolinius-androgeninius hormonus arba laikytis griežtų dietų.
Šio tipo kūno dismorfijos paplitimas yra didesnis vyrams. Sportininkai, kurie sportuoja dėl fizinės išvaizdos, pavyzdžiui, kultūristai, dažniau serga šia liga.
Tarpinio kūno dismorfija
Kai kas nors fiksuoja suvoktus kitų išvaizdos netobulumus, tai vadinama kūno dismorfija per tarpinį serverį. Kaip pavyzdys pateikiama mama, kuri įkyriai nerimauja dėl „kreivos“ dukros nosies ir įkyriai stumdo ją, bandydama ją ištiesinti. Kai manoma, kad mylimas žmogus yra kaltas, asmuo, turintis kūno dismorfiją, taip pat gali būti atsakingas. Neaišku, kaip diagnozuojama ar tiriama šio tipo kūno dismorfija.
Kūno dismorfijos simptomai
Kūno dismorfinis sutrikimas yra daugiau nei tik retas išvaizdos nerimas. Tiems, kurie serga kūno dismorfija, apsėdimas dėl numanomo ar nedidelio gedimo gali trukti iki aštuonių valandų per dieną. Asmenys gali įsitvirtinti vienoje ar daugiau fizinių dalių, nors dažniausiai suvokiami „trūkumai“ dažniausiai yra susiję su lytiniais organais, krūtų dydžiu, raumenų mase ir odos išvaizda. Susirūpinimas gali sukelti įkyrių minčių ir įkyrios veiklos, kuri kenkia santykiams ir karjerai.
Tipiškas BDD elgesys ir simptomai yra šie:
Pasikartojančių, dažnai daug laiko reikalaujančių procedūrų vykdymas, pvz., savęs tikrinimas veidrodyje, įkyrus odos pešiojimas arba odos priežiūra, bandant „ištaisyti“ gedimą, apranga, šukuosena ar kosmetika paslėpti akivaizdžius trūkumus, perdėtas rūpestis savo išvaizda ar fiziniais trūkumais. kad jūsų „trūkumai“ yra priežastis, kodėl žmonės tavęs nemėgsta arba tyčiojasi. Nuolat ieškote kitų patvirtinimo, kad nesate nei bjaurus, nei nemalonus. Dažnai lankotės pas dermatologus ar plastikos chirurgus, kurie keičia jūsų išvaizdą ir nesitenkina rezultatais, vengiant socialinių situacijų, darbo, arba išsilavinimą, nes kenčiate nuo didelio nerimo ir nerimaujate, kad kiti įvertins jūsų išvaizdą
Kodėl atsiranda kūno dismorfija?
Asmenys paprastai patiria didelių kūno pakitimų ankstyvoje paauglystėje, ty tada, kai jie dažniausiai įgyja kūno dismorfiją. Šeimos ar visuomenės spaudimas, teikiantis pirmenybę grožiui, taip pat gali sukelti kūno dismorfiją. Tačiau tiksli BDD etiologija nežinoma. Panašiai kaip ir kitos psichikos sveikatos problemos, ekspertai mano, kad kūno dismorfiją gali sukelti įvairios aplinkybės, tokios kaip:
Smegenų struktūra ir cheminės medžiagos: Tyrimai rodo, kad kūno dismorfija sergantys asmenys dažnai turi smegenų anomalijų, trukdančių tinkamai apdoroti vaizdinę informaciją, todėl jų kūno išvaizda yra interpretuojama klaidingai. Žemas smegenų serotonino kiekis yra dar vienas galimas simptomas tiems, kurie serga.
Genetika: Kūno dismorfiją dažnai patiria tie, kurių tėvai ar broliai ir seserys kenčia nuo BDD ar OKS.
Neigiami vaikystės išgyvenimai ar traumos: asmenys, užaugę su kūno dismorfija, dažnai patiria patyčias ir tyčiojasi dėl savo išvaizdos. Aplaidumas ir prievarta vaikystėje taip pat yra susiję su liga.
Jau esamos psichikos sveikatos problemos: Daugelis asmenų, sergančių kūno dismorfija, taip pat kovoja su OKS, valgymo sutrikimais, depresija, socialiniu nerimo sutrikimu ar valgymo sutrikimais.
Kaip diagnozuojama kūno dismorfija?
Jei manote, kad turite kūno dismorfinį sutrikimą, kreipkitės į gydytoją arba psichikos sveikatos specialistą. Jūsų sveikatos priežiūros specialistas taip pat gali būti nukreiptas pas psichiatrą ar kitą psichikos sveikatos specialistą.
Kūno dismorfiją dažnai diagnozuoja psichikos sveikatos specialistas atlikdamas psichologinį testą. Atliekant šią procedūrą atsižvelgiama į asmens sveikatos būklę, patirtį ir simptomus. Psichikos sveikatos ekspertas, įvertinęs jus, tiksliai nustatys emocijas, idėjas ir veiksmus, susijusius su prastu savęs suvokimu. Ši procedūra taip pat gali padėti išvengti valgymo sutrikimų, kuriems būdingas įkyrus susirūpinimas dėl dydžio ir svorio.
Įvertinimas taip pat padės nustatyti, kiek jūs suprantate elgesį, susijusį su kūno dismorfija. Nors kai kurie žmonės gali manyti, kad jų idėjos apie savo išvaizdą yra tikros, kiti gali žinoti, kad taip nėra.
Fizinės dismorfijos terapijos
Kūno dismorfijai gydyti naudojama kognityvinė elgesio terapija (CBT), vaistai arba jų derinys. Gydymas paprastai reikalingas kūno dismorfiniam sutrikimui, nes jis savaime nepraeina. Jūsų simptomai laikui bėgant gali pablogėti, jei nuspręsite nesigydyti. Gydymo tikslas – kontroliuoti kūno dismorfijos simptomus, kad būtų išvengta brangių medicininių išlaidų ir kosmetinių operacijų, taip pat nerimo, liūdesio ir minčių apie savižudybę.
Kognityvinė elgesio terapija
CBT yra gydymo būdas, kurio metu pacientai mokomi pakeisti nepalankius mąstymo modelius, kurie padeda jiems kontroliuoti savo mintis ir įsitikinimus. CBT gali padėti tiems, kurie kenčia nuo kūno dismorfijos, išmokti suvaldyti savo nerimą ir savęs menkinančias mintis. Be to, tai gali suteikti žmonėms įgūdžių, padedančių sustabdyti kompulsinį elgesį ir įkyrų mąstymą, ir padėti jiems suprasti, kodėl jie sugalvoja ar perdės suvokiamą problemą.
SSRI arba selektyvūs serotonino reabsorbcijos inhibitoriai
JAV maisto ir vaistų administracija nesuteikė jokio konkretaus vaisto, skirto kūno dismorfiniam sutrikimui gydyti. Kita vertus, kūno dismorfijos simptomus galima kontroliuoti selektyviais serotonino reabsorbcijos inhibitoriais (SSRI), kurie skiriami depresijai gydyti. Ilgalaikis šio tipo antidepresantų vartojimas gali būti naudingas žmonėms, turintiems kūno dismorfijos simptomų, nes padidėja serotonino kiekis smegenyse.
Alfazone atlikti tyrimai parodė, kad 53–70 % kūno dismorfiją galima sėkmingai gydyti antidepresantais, tokiais kaip SSRI. Prozac (fluoksetinas), Zoloft (sertralinas), Paxil (paroksetinas), Celexa (citalopramas), Lexapro (escitalopramas) ir Luvox (fluvoksaminas). ) yra tarp SSRI, kurie dažnai rekomenduojami kūno dismorfijai gydyti.
Kaip išvengti kūno dismorfijos
Tyrėjai nežino, kas sukelia BDD ar kaip jį sustabdyti. Kita vertus, ankstyvas kūno dismorfijos simptomų nustatymas paauglystėje gali padėti greičiau pradėti gydymą. Žmonės, kurie anksti gauna gydymą, rečiau patiria nerimą ir liūdesį, taip pat kitas psichinės sveikatos problemas.
Ankstyva kūno dismorfijos diagnostika ir gydymas taip pat gali padėti pacientams išvengti brangių kosmetinių procedūrų. Ilgalaikis gydymas taip pat gali padėti pacientams išvengti elgesio, susijusio su kūno dismorfija, pasikartojimo.
Susijusios sąlygos
Kūno dismorfija mažina savigarbą ir padidina kitų psichinės sveikatos problemų atsiradimo galimybę. Šios psichikos sveikatos problemos dažnai yra susijusios su kūno dismorfiniu sutrikimu:
Depresija: šio tipo nuotaikos ligoms būdinga didžiulė melancholija ir nepasitikėjimas savimi, dėl kurių sergantiesiems gali būti sunku dirbti, užsiimti malonia veikla ar pasirūpinti savimi.
Nerimo sutrikimai: Žmonėms, kenčiantiems nuo generalizuoto nerimo sutrikimo, sunku gyventi kasdieniame gyvenime dėl didelio susirūpinimo ir teroro. Žmonės, turintys socialinio nerimo sutrikimą, dažnai patiria didžiulę įtampą ir nerimauja dėl socialinių situacijų, todėl jie jų visiškai vengia.
OKS: Asmenys, sergantys OKS, turi nekontroliuojamų minčių, kurios sukelia obsesijas, kurios skatina juos imtis įkyrių, pasikartojančių veiksmų, stengiantis susidoroti su manija.
Valgymo sutrikimai: nervine anoreksija sergantys žmonės riboja arba vengia valgyti, nes mano, kad turi antsvorio. Sergantieji nervine bulimija įkyriai vartos ir tokį elgesį „kompensuos“ baduodami, vemdami ar vartodami vidurius laisvinančius vaistus. Per didelis aktyvumas taip pat gali atsirasti dėl šių valgymo problemų.
Medžiagų vartojimo sutrikimai: po medžiagų vartojimo šios problemos keičia smegenis ir elgesį, todėl žmonės piktnaudžiauja narkotikais, alkoholiu ar receptiniais receptais.
Odos skynimo sutrikimas (ekskoriacija): Šiai su OKS susijusiai ligai, taip pat žinomai kaip dermatilomanija, būdingas nuolatinis odos skynimas, kurį sunku atsikratyti, o tai gali sukelti odos kraujavimą arba uždegimą.
Susidoroti su dismorfiniais kūnais
Asmens gyvenimo kokybei gali labai pakenkti negydoma kūno dismorfija. Tyrimų duomenimis, beveik 20 % sergančiųjų BDD negali dirbti ir yra bedarbiai. Žmonės, kurie dažnai kreipiasi į kosmetikos chirurgus, bandydami „pataisyti“ savo išvaizdą, rizikuoja patirti diskomfortą ir chirurginių komplikacijų. Asmenys, turintys kūno dismorfiją, labiau linkę veikti savižudiškai ir nusižudyti. Kadangi jie patiria tiek daug streso ir nerimo dėl suvokiamų defektų, apie 20% BDD sergančių asmenų bando nusižudyti.
Veiksmingiausi kūno dismorfijos simptomų gydymo būdai yra kognityvinė elgesio terapija (CBT) ir vaistai, kurie geriausiai veikia, kai pradedama anksti. Be apsilankymo pas psichikos sveikatos ekspertą, kasdien galite padėti susidoroti su kūno dismorfijos simptomais:
Gydymo režimo laikymasis Pastebėkite (ir pasidalykite su savo paslaugų teikėju) viską, kas gali pabloginti žemą savęs įvaizdį. Reguliariai naudokite CBT metodus, kad nukreiptumėte nepageidaujamus mąstymo modelius ir elgesį Venkite alkoholio ir vaistų, kurie sustiprina simptomus. Įsitraukite į streso valdymo metodus, pvz. kaip vaikščiojimas, dėmesingumas ir gilus kvėpavimas
Ieškote pagalbos?
Norėdami gauti informacijos apie vietinius psichikos sveikatos pagalbos ir gydymo išteklius, skambinkite SAMHSA nacionalinei pagalbos linijai 1-800-662-4357.
9-1
Dažniausiai užduodami klausimai
Kuo dismorfija skiriasi nuo kūno disforijos? Lyties disforija yra savotiška disforija. Kai asmens lytinė tapatybė neatitinka lyties, kuri jam buvo priskirta gimus, jie patiria emocinį skausmą, vadinamą lyties disforija. Kai kas nors užsiima obsesine veikla, siekdamas „ištaisyti“ suvoktą fizinį gedimą, tai vadinama kūno dismorfija.
Ar dismorfinis kūno vaizdas yra tam tikras nerimo sutrikimas? Kūno vaizdas ir su juo susijęs obsesinis elgesys labiau panašus į OKS.
Kuo kūno dismorfija skiriasi nuo nepasitenkinimo kūnu?